EVERSTI  MIKAEL  JEKIMOV
OBERST  MICHAEL  JEKIMOFF      COLONEL  MICHAEL  EKIMOV   
PULKININKAS  MICHAILAS  JEKIMOVAS      ПОЛКОВНИК  МИХАИЛ  ЕКИМОВ

PIETARI   INKERINMAA


ELÄMÄ

Syntynyt 23. toukokuuta(4. kesäkuuta) 1865 Pietarissa.
2. kadettikoulusta valmistuttua vuonna 1884 pääsi Tverin ratsuväkiopistoon.
13. Kargopolin rakuunarykmentin kornetti 2. helmikuuta 1888 alkaen.
Ratsuväkiuutnantti 2. helmikuuta 1892 alkaen.
Aliratsumestari 15. maaliskuuta 1898 alkaen.
Ratsumestari 9. helmikuuta 1900 alkaen.
Ensimmäisen maailmansodan aikana taistelee Galitsiassa 13. Vladimirin ulaanirykmentissä.
1. tammikuuta everstiluutnantti 1915, ylennetty everstiksi 19. marraskuuta 1915.
Saa 13. Vladimirin ulaanirykmentin komentoonsa vuoden 1916 lopulla tai vuoden 1917 alkupuolella.  (Eteenpäin)


DAS LEBEN

Geboren am 23. Mai (4. Juni) 1865 in Sanktpetersbourg.
1884, nach der Beendigung der 2. Kadettenanstalt, bezog Twer Kavalleriekadettenanstalt.
Fahnenjunker des 13-ten Kargopol Dragonnerregiments seit 9. Februar 1888.
Leutnant seit 9. Februar 1892.
Oberleutnant seit 15. März 1898.
Hauptmann seit 9. Februar 1900.
In der Weltkrieg kämpft im 13-ten Wladimir Ulanenregiment in Galizien.
Oberstleutnent am 1. Januar 1915,
Oberst seit 19 November 1915.
Ende 1916 oder in der 1-sten Hälfte 1917 übernimmt Leitung des 13-ten Wladimir Ulanenregiment.

                      (Weiter)


LIFE

Born on May 23 (June 4), 1865, in Sanctpeterbourg.
Finishing of the 2nd Cadet Corps and entering Tver Cavalry Cadet school in 1884.
Cornet officer at the 13th Kargopol Dragoon Regiment since February 2, 1888.
Junior lieutenant since February 2, 1892.
Lieutnant since March 15, 1898.
Captain since February 9, 1900.
During WWI fights in Galicia in the 13th Vladimir Lancers' Regiment.
Lieutenant-colonel on January 1, 1915, colonel since November 19, 1915.
Takes command of the 13th Vladimir Lancers' Regimet at the end of 1916 or in the 1st half of 1917.


                          (Next)

 


GYVENIMAS

Gimė 1865 m. gegužės 23 (birželio 4) Sanktpeterburge
Baigęs 2-ąjį Kadetų korpusą, 1884 m. įstojo į Tverės kavalerijos junkerių mokyklą.
13-ojo Kargopolio dragūnų pulko kornetas nuo 1888 m. vasario 2.

Poručikas nuo 1892 m. vasario 2.
Štabsrotmistras muo 1898 m. kovo 15.
Rotmistras nuo 1900 m. vasario 9.
II Pasauliniame kare dalyvauja mūšiuose Galicijoje 13-ame Vladimiro ulonų pulke.
1915 m. sausio 1 d. papulkininkis, pulkininkas nuo 1915 m. lapkričio 19.
1916 m. gale ar 1917 m. pirmojoje pusėje perima vadovavimą 13-uoju Vladimiro ulonų pulku.

                            (Toliau)


ЖИЗНЬ

Родился 23 мая (4 июня) 1865 г. в Санктпетербурге.
В 1884 г., по окончании 2-го Кадетского корпуса поступил в Тверское кавалерийское училище.
Корнет 13-го Каргопольского драгунского полка с 2 февраля 1888 г.
Поручик с 2 февраля 1892 г.
Штабс-ротмистр с 15 марта 1898 г.
Ротмистр с 9 февраля 1900 г.
В ходе мировой войны участвует в боях в Галиции в составе 13-го Владимирского уланского полка.
Подполковник на 1 января 1915 г., полковник с 19 ноября 1915 г.
Принимает командование 13-м Владимирским уланским полком в конце 1916 или в первой половине 1917 г.                    (Далее)

 


ELÄMÄ

Rykmentin lakkauttamisen jälkeen vuonna 1918, muuttaa Kazaniin, poikansa Yrjön luokse, joka palveli siihen aikaan Puna-armeijassa.
Sotilasura jatkuu Kazanin ratsuväkipiirin tarkastajana.
Yrjön kuolema vuonna 1920. Taistelu Perekopissa Wrangelia vastaan.
Eroaa armeijasta ja saa poikansa ansioiden vuoksi neuvostoviranomaisilta omakseen entisen Pauluskoin (Paullustoin) komendantin Rotastin omakotitalon.Kieltäytyy evakuoimasta Pauluskoista vuoden 1941 elokuun loppupuolella, mahdollisena syynä siihen halu paeta neuvostovaltaa. Hänestä ei ole myöhempiä tietoja.

Lisätietoja


DAS LEBEN

Nach Auflösung des Regiments 1918 Umzug nach Kasan zum Sohn Georg, der in der Roten Armee dient. Fortsetzung der Militärkarriere im Amt des Inspektors des Kasan Kavallerie-Bezirks.

1920 Umkommen des Sohns in der Schlacht gegen Wrangel bei Perekop. Demission und Bekommen der Villa Rotast in Paullust (Paulowsk) von der Sovietmacht als Verdienst des Sohns Georgs. 

Vermeiden von Evakuierung aus Paullust am Ende August 1941 mit möglicher Ziel vor Bolschewismus zu fliehen. 

Und weiter lesen


LIFE

After disbandment of the regiment in 1918, moving to Kazan to son Georgy who was serving in the Red Army at this time. Continuation of the military carriere in the position of Inspector of Kazan Cavalry District.

Death of Georgy in 1920 Perekop battle against Wrangel. Demission and receiving of Rotast's villa in Paulovsk (Paullust) from Soviets as deserted for son.

 


Evasion of evacuation from Paulovsk in late august 1941, possibly aiming to escape from Bolshevism. No more news thereafter.

Read further


GYVENIMAS

Po pulko išformavimo 1918 m. persikėlimas į Kazanę pas sūnų Georgijų, tarnaujantį Raudonojoje armijoje. Karinės karieros tąsa Kazanės kavalerijos apygardos inspektoriumi.


Georgijaus žūtis 1920 m. mūšyje su Vrangeliu prie Perekopo. Demisija ir gavimas iš Sovietų valdžios Rotasto vilos Paulluste (Paulovske) už sūnaus nuopelnus.

 


Vengimas evakuotis iš Paulovsko 1941 m. rugpjūčio pabaigoje galbūt su tikslu ištrūkti iš bolševizmo. Nuo to laiko žinių nebėra.
 

Skaityti toliau


ЖИЗНЬ

По расформированию полка переселение в Казань к сыну Георгию, служащему в Красной армии. Продолжение военной карьеры в должности инспектора казанского кавалерийского округа.
Гибель сына в 1920 г. в бою с врангелевцами под Перекопом. Уход в отставку и получение от Советов виллы Ротаста в Павловске за заслуги сына.

Уклонение от эвакуации из Павловска в конце августа 1941 г. с вероятной целью освободиться от большевизма. Сведения обрываются.

Читать далее